Product Specifications
| Manufacturer Part Number | M16005 |
| Diameter (Wire) | #5 |
| Diameter (Inch) | 15/73" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.2055" |
| Diameter (mm) | 5.22mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500" |
| Shank Diameter (mm) | 6.35mm |
| Flute Length (Inch) | 1-1/4" |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.2500" |
| Flute Length (mm) | 31.75mm |
| Overall Length (Inch) | 3-1/16" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0625" |
| Overall Length (mm) | 77.79mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.0426" |
| Point Length (mm) | 1.08mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 Degree |
| Helix Angle | 30 Degree |
| Series | CDRA06 |
| Shank Tolerance | h6 |
| Coolant Through | No |
| Coating | TiAlN |
| Material | Premium HSS-PM |
| Hole Tolerance | h7 |
| Application | P,S |
| Cutting Direction | Right |
| Length Type | Stub Length |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Drill Bit Size (Decimal Inch):
0.2055"
Drill Bit Size (mm):
5.22mm
Drill Bit Size (Wire):
#5
Flute Length (Inch):
1-1/4"
Flute Length (Decimal Inch):
1.2500"
Flute Length (mm):
31.75mm
Material:
Premium HSS-PM
Finish/Coating:
TiAlN
Coolant Through:
No
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order