Product Specifications
| Manufacturer Part Number | VK038 |
| Taper Type | CAT40 |
| Connection Diameter Work Side (Decimal Inch) | 5/8" |
| Connection Diameter Work Side (Decimal Inch) | 0.625" |
| Connection Diameter Work Side (mm) | 15.88mm |
| Body Diameter1 (Decimal Inch) | 1.063" |
| Body Diameter1 (mm) | 27.00mm |
| Body Diameter2 (Decimal Inch) | 1.339" |
| Body Diameter2 (mm) | 34.00mm |
| Projection Length (Decimal Inch) | 6.300" |
| Projection Length (mm) | 160.00mm |
| Functional Length (Decimal Inch) | 4.331" - 4.724" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 8.986" |
| Overall Length (mm) | 228.25mm |
| Body Length (Decimal Inch) | 5.549" |
| Body Length (mm) | 140.95mm |
| Clamping Length (Decimal Inch) | 1.575" |
| Clamping Length (mm) | 40.00mm |
| Connection Bore Depth (Decimal Inch) | 2.047" |
| Connection Bore Depth (mm) | 52.00mm |
| Thread diameter size | M12 x 1.00mm |
| Body Half Taper Angle (Degree) | 4.50 Degree |
| Radial Location (Decimal Inch) | 0.571" |
| Radial Location (mm) | 14.50mm |
| Connection Retention Knob Thread Size | UNC5/8-11 |
| Measurement | Inch |
| Taper Accuracy | AT3 |
| Maximum Speed (RPM) | 25000 |
| Run Out (at 3D) | <0.00012" |
| Coolant system | AD/B |
| Spindle Taper Type | ASME-B5.50-CAT |
| Product Type | Shrink-Fit Tool Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Type:
CAT40
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order