The 3M Roloc+ Button plays an important role in the 3M Roloc+ Attachment system, it's designed to drive 3M Unitized Wheels that contain a 3/8"" center hole.
Extended Shank Allows Side LoadingA threaded shank on the 3M Roloc + Button passes through the unitized wheel's 3/8" center hole and twists into a Roloc + holder. (Note: The Roloc + holder comes in the 3M Roloc+ Button Combination Pack or can be purchased separately). Then, the 3M Roloc + holder (sold separately) can be mounted on the power tool, most commonly on tools featuring a 1/4" collet chuck. The 3M Roloc+ Button has an extended load bearing shank, which provides added bending strength for applications using Unitized Wheels where side loading occurs.
Features:
- Attaches to 3M Roloc+ holder
- Designed to drive 3M Unitized Wheels with 3/8" center hole
- Helps speed along abrasive to power tool attachment, enhancing productivity
- May be used with various power tools, including die grinders and inline sanders
| Manufacturer Part Number | 7000045945 |
| Legacy SKU | 61500074127 |
| Overall Diameter (Inch) | 0.375" |
| Overall Diameter (mm) | 9.525mm |
| Overall Width (Inch) | 4.0" |
| Overall Width (cm) | 10.16cm |
| Maximum Speed | 25000.0 mps |
| Application | Grinding |
| Color Family | Red |
| Equipment - Machines | Die Grinders, Disc Sanders |
| Form Type | Molded |
| Function/Attachment Style | Quick Change |
| Formula | Red |
| Product Type | Button |
| Type | Regular |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order