3M Cubitron II Stikit paper sheet roll 732U features 3M precision-shaped grain, a revolutionary advancement in ceramic abrasive technology. It comes in a convenient sheet roll form that allows you to trim to size and use on tools with Stikit pads of various sizes.
Features:
- Convenient sheet roll form enables use with Stikit pads of various lengths
- Powered by fast-cutting, long-lasting 3M Precision-Shaped Grain
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Lasts up to 4x as long as conventional abrasives
- Ideal for a wide variety of substrates and applications, primarily stock removal
- Stikit attachment system makes changing discs fast and easy
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 7100181865 |
| Legacy SKU | 60440318875 |
| Overall Length (Inch) | 25.0 yd |
| Overall Length (mm) | 22.86m |
| Overall Width (Inch) | 2.75" |
| Overall Width (mm) | 69.85mm |
| Micron Grade | Non Pertinent |
| Product Form | Sheet |
| Product Number | 732U |
| Grade | Non Pertinent |
| Grit | P80+ |
| Backing Weight | C Weight |
| Attachment Type | PSA |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
3M
Width (Inch):
2-3/4"
Width (Decimal Inch):
2.7500"
Width (mm):
69.85mm
Grit:
P80+
Backing Weight:
C Weight
interval quantity:
10
Ships:
From Manufacturer
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order