EXOTAP VC-10 Ti is the premium solution for Titanium alloys and Heat Resistant Super Alloys.
Features & Benefits:
- Premium Powdered Metal VC-10 substrate: Increased hardness for longer life
- Spiral Point: For through hole applications
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
- DIN Overall Length: Provides greater reach capability
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1105611108 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.156" |
| Chamfer Type | Plug (5P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | VC-10 V-Ti-POT |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.190" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.374" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.194" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.152" |
| Material | VC-10 |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.164" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.156" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.866" |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | No. 10 |
| Thread Size (Number) | #10 |
| Thread Type | UNF |
| Thread Per Inch (TPI) | 32 TPI |
| Series | 312TI |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Cutting Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
3
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Thread Limit:
H2
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order