General Purpose spiral point tap series that provides exceptional value for all general threading applications.
Features & Benefits:
- HSS material: Increased wear resistance
- Spiral Point: For through hole applications
- Bright, Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- TiCN coating: Improves wear resistance for extended tap life
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1200600 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.089" |
| Chamfer Type | Plug (5P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | GENERAL PURPOSE-POT |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.086" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.750" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.188" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.110" |
| Material | HSS |
| Coating | Bright |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.074" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.067" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.441" |
| Thread Limit | H1 |
| Thread Size | No. 2 |
| Thread Size (Number) | #2 |
| Thread Type | UNC |
| Thread Per Inch (TPI) | 56 TPI |
| Series | 105 |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Cutting Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
2
Material:
HSS
Finish/Coating:
Bright
Thread Limit:
H1
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order