HY-PRO SYNCHRO AL is a premium spiral flute tap for synchronized tapping Alloy and Cast Aluminum.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- TiCN coating: TiN improves wear resistance for extended tap life
- Extra Thread Relief: Eliiminates friction to enable High Speed tapping
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1305800108 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.078" |
| Chamfer Type | Modified Bottom (2.5P) |
| Class of Fit | 2B |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | SYNCHRO AL US-AL-SFT |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.138" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.685" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.000" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.188" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.110" |
| Material | HSSE |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.114" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.104" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.248" |
| Thread Size | No. 6 |
| Thread Size (Number) | #6 |
| Thread Type | UNC |
| Thread Per Inch (TPI) | 32 TPI |
| Series | 13058 |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Class of Fit:
2B
Flute Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
2
Overall Length (Decimal Inch):
2.0000"
Material:
HSSE
Finish/Coating:
V
Threads per Inch:
32 TPI
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order