Features & Benefits:
- Full Eccentric relief: Free cutting produces less friction, thereby less heat generation to wear the tap.
- Left hand spiral (LHS): Reverese the direction of chip flow out the front of the hole to eliminate chip packing.
- Multi-layered TiCN (V) coating from OSG: The layered configuration resists thermal cracking while increasing surface hardness to extend life up to 3X vs monolayered TiCN.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1306300608 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.141" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.190" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.866" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.374" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.194" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.152" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.164" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.156" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.492" |
| Thread Size Number | No. 10 |
| Coating | V |
| Material | VC-10 |
| Helix Direction | Left Hand |
| Helix Angle (Degree) | 21 Degree |
| Series | 13063 Series |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Number of Flutes:
3
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order