HY-PRO NRT Taps Performance Form Taps for Materials < 32Rc
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1400115401 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.141" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.164" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.752" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.125" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.168" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.131" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.151" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.148" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.374" |
| Thread Size Number | No. 8 |
| Coating | Steam Oxide |
| Material | HSS-CO |
| Series | 14001 Series |
| Product Type | Thread Forming Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
HSS-CO
Finish/Coating:
Steam Oxide
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order