The EXOPRO S-XPF X Performer Taps represent a new evolution in forming tap technology. These form taps generate up to 50% less torque versus other forming taps, making it feasible to tap materials up to 40 HRC and sizes up to or exceeding 1" in diameter.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1405005008 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.063" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.190" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.866" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.375" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.194" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.152" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.173" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.169" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.492" |
| Thread Size Number | No. 10 |
| Coating | V |
| Material | VC-10 |
| Series | 14050 Series |
| Product Type | Thread Forming Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order