General Purpose spiral point tap series that provides exceptional value for all general threading applications.
Features & Benefits:
- HSS material: Increased wear resistance
- Spiral Point: For through hole applications
- Bright, Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- TiCN coating: Improves wear resistance for extended tap life
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1606000 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.113" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.125" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.618" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.938" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.188" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.110" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.106" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.098" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.323" |
| Thread Size Number | No. 5 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Series | 105A Series |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
HSS
Finish/Coating:
Bright
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order