The EXOPRO S-XPF X Performer Taps represent a new evolution in forming tap technology. These form taps generate up to 50% less torque versus other forming taps, making it feasible to tap materials up to 40 HRC and sizes up to or exceeding 1" in diameter.
Features & Benefits:
- Fluteless Forming Tap: Produces no chips, making it up to 17X more durable than cut taps
- 40-50% less machining torque: Longer life at faster speeds and the ability to use larger forming taps
- Coolant-fed version also available (S-XPF): For those with coolant-fed spindles, even more performance can be achieved
- DIN Overall Length: Additional length provides greater reach capabilities
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1625010316 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.047" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.190" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.968" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.756" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.194" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.152" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.177" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.174" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.523" |
| Thread Size Number | No. 10 |
| Coating | V |
| Material | HSS-CO |
| Series | 16250 Series |
| Product Type | Thread Forming Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
HSS-CO
Finish/Coating:
V
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order