Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1749701 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.104" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.216" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.933" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.375" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.220" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.281" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.165" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.181" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.171" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.331" |
| Thread Size Number | No. 12 |
| Coating | Steam Oxide |
| Material | HSSE |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Series | 303 Series |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (Decimal Inch):
2.3750"
Number of Flutes:
3
Material:
HSSE
Finish/Coating:
Steam Oxide
Flute Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order