EXOTAP VC-10 is the premium solution for unsurpassed performance in difficult to machine materials.
Features & Benefits:
- Premium Powdered Metal VC-10 substrate: Increased hardness for longer life
- Spiral Point: For through hole applications
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
- DIN Overall Length: Provides greater reach capability
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1759708 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.156" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.138" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.692" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.000" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.188" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.110" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.114" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.104" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.377" |
| Thread Size Number | No. 6 |
| Coating | V |
| Material | VC-10 |
| Series | 312 Series |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order