The Standard Carbide drill lineup consists of a variety of different drill designs, made to OSG quality standards at a value-added price point that is friendly to any tooling budget. An economical solution without sacrificing consistent tolerancing and precision.
Features & Benefits:
- Micrograin Carbide: Superior hardness & wear resistance versus High Speed Steel
- Multiple Coatings: Bright, TiN, TiCN and TiAlN available
- OSG Quality Certified: Performance and quality are the same every time, tool after tool
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 220-0980 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.098" |
| Diameter (mm) | 2.49mm |
| Flute Length (mm) | 25.40mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 50.80mm |
| Shank Diameter (mm) | 2.49mm |
| Coating | Bright |
| Material | Carbide |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 20 Degree |
| Point Angle (Degree) | 118 Degree |
| Series | 220D Series |
| Product Type | Twist Drill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Bright
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order