HY-PRO DIN is the original "Do it All" premium spiral flute tap for a wide range of materials.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- DIN Overall Length: Provides greater reach capability
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2218801 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.078" |
| Chamfer Type | Modified Bottom (2.5P) |
| Class of Fit | 2B |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | DIN-SFT |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.190" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.976" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.756" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.194" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.152" |
| Material | HSSE |
| Coating | Steam Oxide |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.164" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.156" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.326" |
| Thread Size | No. 10 |
| Thread Size (Number) | #10 |
| Thread Type | UNF |
| Thread Per Inch (TPI) | 32 TPI |
| Series | 220 |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Class of Fit:
2B
Flute Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
3
Overall Length (Decimal Inch):
2.7560"
Material:
HSSE
Finish/Coating:
Steam Oxide
Threads per Inch:
32 TPI
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order