HY-PRO is the original "Do it All" premium spiral flute tap for a wide range of materials.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- Bright, Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- TiCN coating: Improves wear resistance for extended tap life
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2916508 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.063" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.112" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.559" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.875" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.188" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.110" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.094" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.085" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.196" |
| Thread Size Number | No. 4 |
| Coating | TiCN |
| Material | HSSE |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Series | 290 Series |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (Decimal Inch):
1.8750"
Number of Flutes:
3
Material:
HSSE
Finish/Coating:
TiCN
Flute Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order