HY-PRO SEVEN is a premium spiral flute tap for a wide range of materials.
Features & Benefits:
- HSS material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- Bright, Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- TiCN coating: Improves wear resistance for extended tap life
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2985300 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.047" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.164" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.751" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.125" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.168" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.131" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.139" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.130" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.374" |
| Thread Size Number | No. 8 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 50 Degree |
| Series | 297 Series |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (Decimal Inch):
2.1250"
Number of Flutes:
3
Material:
HSS
Finish/Coating:
Bright
Flute Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order