The EXOCARB MAX-MINI WX-MS series is the ultra-premium solution for processing micro-sized holes from 0.2mm through 5.0mm in difficult to machine materials. Made of sub-micrograin carbide, this drill features a unique flute designed for both rigidity and wide chip room.
Features & Benefits:
- Tungsten Carbide: Improves wear resistance for long tool life
- TiALN coating: Greater resistance to heat and wear
- Available in a wide range of micro mm sizes: When precision matters
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 3300161 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.063" |
| Diameter (mm) | 1.61mm |
| Flute Length (mm) | 10.00mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 42.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 3.00mm |
| Coating | TiAlN |
| Material | Carbide |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Series | 5330 Series |
| Product Type | Micro Drill Bit |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
42.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
TiAlN
Drill Point Angle:
140 Degree
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order