EXOCARB® WH70-DRL Drills The High Performance Drilling Solution for Hardened Steels 54-70Rc
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 3318380 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.150" |
| Diameter (mm) | 3.80mm |
| Flute Length (mm) | 22.00mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 52.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 4.00mm |
| Coating | WXS |
| Material | Carbide |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 12 Degree |
| Point Angle (Degree) | 120 Degree |
| Series | 5171 Series |
| Product Type | Jobber Length Drill Bit |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
Carbide
Finish/Coating:
WXS
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order