Premium High Performance Carbide End Mills for Pre-hardened & Hardened Steels
Features & Benefits:
- Ultra-fine micrograin carbide: The hardest most wear resistant carbide possible for incredible wear resistance
- High Precision geometry - All Corner Radius End Mills have +/-5um radius tolerance: High accuracy all but eliminates need for benching and rework for mold makers
- High strength core diameter: Tools utilize thicker core diameters for the ultimate in strength and rigidity
- WXL coating - +1100 Celsius Oxidation Temp & +3100Hv in hardness: Higher coating oxidation temp & hardness dramatically improve wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 37700024 |
| Corner Radius (mm) | 25.40mm |
| Diameter (mm) | 8.00mm |
| Length of Cut (mm) | 19.00mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 100.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 8.00mm |
| Coating | WXL |
| Material | Carbide |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Series | 3770 Series |
| Product Type | Corner Radius End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
100.00mm
Shank Diameter (mm):
8.00mm
Length of Cut (mm):
19.00mm
Number of Flutes:
2
Material:
Carbide
Finish/Coating:
WXL
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order