High Performance Cobalt HSS End Mills for General Milling Applications.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 5800700 |
| Cutting Diameter Tolerance (mm) | +0.028 / -0mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter (mm) | 9.00mm |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| Length of Cut (mm) | 14.28mm |
| List Name | COBALT HSS EDS |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 58.70mm |
| Shank Diameter (mm) | 9.52mm |
| Material | HSS-CO |
| Coating | Bright |
| Series | 580 |
| Product Type | Square End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Cutting Direction:
Right Hand
Helix Angle:
30 Degree
Length of Cut (mm):
14.28mm
Number of Flutes:
2
Overall Length (mm):
58.70mm
Material:
HSS-CO
Finish/Coating:
Bright
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order