OSG PHOENIX PDZ indexable flat drill achieves flat-bottom hole machining
Features & Benefits:
- Flat bottom cutting edge configuration: Compatible with a wide range of applications - drilling, counterboring, inclined surfaces
- Enhanced muscle breaker: Superior chip breaking capability during drilling, counterboring and turning
- High precision finishing on flutes: Improves rigidity, efficient chip evacuation and reduces cutting force
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 7803779 |
| Diameter (mm) | 17.50mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 109.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 25.00mm |
| Material | TOOL STEEL |
| Helix Direction | Right Hand |
| Series | 78537 Series |
| Product Type | Indexable Insert Drill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
TOOL STEEL
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order