The Ex-SUS-Gold drill line is famous worldwide for its incredible performace gummy materials, like stainless steel. Its high helix and refine X-thinning point geometry yield incredible sharpness, which make it the ideal solution for processing soft materials. Available in stub and jobber lengths and in diameter increments of every 0.0004" (0.01mm).
Features & Benefits:
- X-Thining Point Geometry: No center drills neeeded Achieves high accuracy high shearing forces ideal in gummy materials
- HSS-Vanadium Substrate: Added heat resistance via 3% Vanadium content yields superior performance to standard High Speed Steel drills
- Titanium Nitride Coating: Increased hardness and lubricitiy inceases wear resistance thereby extending tool life
- As small as 05mm in diameter increments every 001mm (00004"): Over 3,500 sizes available from stock, with diameter tolerances that can replace reaming operations
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 8597579 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.228" |
| Diameter (mm) | 5.79mm |
| Flute Length (mm) | 57.00mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 101.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 6.00mm |
| Coating | TiN |
| Material | HSSE |
| Helix Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 40 Degree |
| Point Angle (Degree) | 120 Degree |
| Series | 1600 Series |
| Product Type | Jobber Length Drill Bit |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
HSSE
Finish/Coating:
TiN
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order