Shoulder mill with positve/negative geometry which utilises 2 off ADMX 1606.. or ADEX 1606.. single-sided inserts, cutting diameter 25 mm with 90 Degree approach angle and MT 3 morse taper shank according to DIN 228-1A, 38 mm functional and 98 mm overall length, through coolant for copy milling, shallow shoulder milling, shallow slot milling, ramping, helical milling, plunge milling and progressive plunge milling with a maximum depth of cut of 13.0 mm.
Product Specifications
| EDP Number | 6758505 |
| Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| Insert Index Count | 2 |
| Coolant Supply Property | 1 |
| Axial Rake Angle | 5 |
| Radial Rake Angle | -13 |
| Max Rotational Speed | 18600 |
| Connection Size Code Machine Side | 3 |
| Cutting Diameter (mm) | 25 mm |
| Cutting Diameter (Inch) | 0.984" |
| Overall Length (mm) | |
| Overall Length (Inch) | |
| Usable Length (mm) | 38 mm |
| Functional Length (mm) | 43 mm |
| Country of origin | Czech Republic |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Pramet
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order