Screw clamp boring bar for holding a 55 Degree rhombus positive insert with an inscribed circle diameter of 3/8'', 5/32'' thick (ANSI designation DC.. 32.5. ), left hand 107 Degree30' end cutting with off-set shank, steel with coolant hole, 3/4'' diameter x 10'' long for taper boring and longitudinal boring with and without shoulder.
Product Specifications
| EDP Number | 6788470 |
| Functional Width (Inch) | 0.562" |
| Inclination Angle | -6 |
| Maximum Axial Groove Outside Diameter (mm) | |
| Connection Diameter (mm) | 19.1 mm |
| Connection Diameter (Inch) | 0.75" |
| Shank Height (Inch) | 0.709" |
| Minimum Bore Diameter (Inch) | 0.98" |
| Functional Length (Inch) | 10" |
| Country of origin | Czech Republic |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Pramet
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order