Product Specifications
| EDP Number | SV5252D4 |
| Diameter (Decimal Inch) | 2.5300" |
| Diameter (Inch) | 2-17/32" |
| Diameter (mm) | 64.29mm |
| Thickness (Decimal Inch) | 0.4375" |
| Thickness (Inch) | 7/16" |
| Thickness (mm) | 11.10mm |
| Insert Height (Decimal Inch) | 1.2500" |
| Insert Height (Inch) | 1-1/4" |
| Insert Height (mm) | 31.80mm |
| Series | SV525 |
| Point Angle (Degree) | 144 Degree |
| Holder Type | 5 |
| Grade | M48 |
| Trade Name | SV Point |
| Application | P,K |
| Coating | H-Coated |
| Material | Premium Cobalt |
| Product Type | Spade Drill Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Series:
SV525
Diameter (mm):
64.29mm
Series Code/Seat Size:
5
Material:
Premium Cobalt
Finish/Coating:
H-Coated
Thickness (Inch):
7/16"
Thickness (Decimal Inch):
0.4375"
Thickness (mm):
11.10mm
Included Angle:
144 Degree
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order