Product Specifications
| # Manufacturer Number | Y03B13 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.5945" |
| Diameter (Inch) | 22/37" |
| Diameter (mm) | 15.10mm |
| Thickness (Decimal Inch) | 0.1575" |
| Thickness (Inch) | 3/19" |
| Thickness (mm) | 4.00mm |
| Insert Height (Decimal Inch) | 0.4650" |
| Insert Height (Inch) | 46/99" |
| Insert Height (mm) | 0.50mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.1082" |
| Point Length (mm) | 2.70mm |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Holder Type | B |
| Coating | TiAIN |
| Material | Carbide |
| Application | P,K |
| Product Type | Dream Drill Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
Carbide
Length (Decimal Inch):
0.1082"
Length (mm):
2.70mm
Inscribed Circle (Decimal Inch):
0.5945"
Inscribed Circle (mm):
15.10mm
Thickness (Decimal Inch):
0.1575"
Thickness (mm):
4.00mm
Insert Height (Decimal Inch):
0.4650"
Insert Height (mm):
0.50mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order