Product Specifications
| # Manufacturer Number | Y03E08 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.8438" |
| Diameter (mm) | 21.43mm |
| Thickness (Decimal Inch) | 0.2165" |
| Thickness (mm) | 5.50mm |
| Insert Height (Decimal Inch) | 0.6300" |
| Insert Height (mm) | 0.60mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.1536" |
| Point Length (mm) | 3.90mm |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Holder Type | E |
| Coating | TiAIN |
| Material | Carbide |
| Application | P,K |
| Product Type | Dream Drill Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
Carbide
Length (Decimal Inch):
0.1536"
Length (mm):
3.90mm
Inscribed Circle (Inch):
27/32"
Inscribed Circle (Decimal Inch):
0.8438"
Inscribed Circle (mm):
21.43mm
Thickness (Decimal Inch):
0.2165"
Thickness (mm):
5.50mm
Insert Height (Decimal Inch):
0.6300"
Insert Height (mm):
0.60mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order