Product Specifications
| # Manufacturer Number | YI3A03 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.4803" |
| Diameter (mm) | 12.20mm |
| Thickness (Decimal Inch) | 0.1417" |
| Thickness (mm) | 3.60mm |
| Insert Height (Decimal Inch) | 0.3820" |
| Insert Height (mm) | 0.40mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.0874" |
| Point Length (mm) | 2.20mm |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Holder Type | A |
| Coating | TiCN |
| Material | Carbide |
| Application | M |
| Product Type | Dream Drill Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
Carbide
Length (Decimal Inch):
0.0874"
Length (mm):
2.20mm
Inscribed Circle (Decimal Inch):
0.4803"
Inscribed Circle (mm):
12.20mm
Thickness (Decimal Inch):
0.1417"
Thickness (mm):
3.60mm
Insert Height (Decimal Inch):
0.3820"
Insert Height (mm):
0.40mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order