Product Specifications
| # Manufacturer Number | ZD0304 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.7480" |
| Diameter (mm) | 19.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 25.40mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 1.0000" |
| Minimum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.7677" |
| Minimum Insert Diameter (mm) | 19.50mm |
| Maximum Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.7812" |
| Maximum Insert Diameter (mm) | 19.84mm |
| Shank Length (Decimal Inch) | 2.1875" |
| Shank Length (mm) | 55.56mm |
| Flange Diameter (Decimal Inch) | 1.2500" |
| Flange Diameter (mm) | 31.75mm |
| Maximum Drill Depth (Decimal Inch) | 2.2969" |
| Maximum Drill Depth (mm) | 58.34mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 5.7031" |
| Overall Length (mm) | 144.86mm |
| Length Diameter | 3xD |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | ZD |
| Coolant Through | Yes |
| Coating | Nickel-Based |
| Material | Alloy Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Product Type | Dream Drill Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Series:
ZD
Maximum Drill Depth (Inch):
2-19/64"
Maximum Drill Depth (Decimal Inch):
2.2969"
Maximum Drill Depth (mm):
58.34mm
Through Coolant:
Yes
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order