Scotch-Brite surface conditioning sheet effectively blends, deburrs, finishes and cleans a variety of substrates. It can also be used for light grinding. The versatility of the Scotch-Brite surface conditioning sheet makes it a good all-purpose product.
Features:
- Available in a variety of sizes and grades to meet various project requirements
- Color coded by grade to reduce risk for error
- Works well on metal, plastics and composites
- Open web resists loading, contributing to longer abrasive service life
- Open web responds to surface irregularities without altering geometry of the part
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 7010329641 |
| Legacy SKU | 61500161916 |
| Overall Length (Inch) | 48.0" |
| Overall Length (mm) | 1219.2mm |
| Overall Width (Inch) | 48.0" |
| Overall Width (mm) | 1219.2mm |
| Low Stretch | No |
| Micron Grade | Non Pertinent |
| Product Form | Sheet |
| Grade | Medium |
| Grit | |
| Product Color | Maroon |
| Color Family | Red |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
3M
Material:
Aluminum Oxide
Length (Inch):
48"
Length (Decimal Inch):
48.0000"
Length (mm):
1219.20mm
Width (Inch):
48"
Width (Decimal Inch):
48.0000"
Width (mm):
1219.20mm
Grade:
Medium
interval quantity:
2
Ships:
From Manufacturer
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order