The 3M Supply Kit OV/P95 contains replacement cartridges and filters for the 3M Paint Project Respirator-6000 series. For professional use only, this kit helps provide protection against particles and organic vapors when attached to a 3M reusable Respirator. When it’s time to replace the cartridges or filters, rely on the 3M Supply Kit OV/P95. NIOSH approved: OV/P95. Contains 1 pair cartridges and 2 pair filters.
Features:
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 7100159224 |
| Legacy SKU | 70006986510 |
| Overall Length (Inch) | 4.38" |
| Overall Length (mm) | 11.1125mm |
| Overall Width (Inch) | 2.88" |
| Overall Width (mm) | 7.3025mm |
| Overall Height (Inch) | 6.88" |
| Overall Height (mm) | 17.4625mm |
| Particulate Protection | Organic Vapor |
| Product Type | Speciality Kits |
| Connection Type | Bayonet |
| Cartridge or Filter Type | Gas & Vapor |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Black/Olive/White |
| NIOSH Filter Approval Rating | OV/P95 |
| Filter Class | P95 |
| Foot Style | Reusable Respirators |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
3M
interval quantity:
5
Ships:
From Manufacturer
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order