Helical Solutions 02347 | H45AL-RN-R-20625 0.6250" Diameter x 0.6250" Shank x 0.7500" LOC x 4.0000" OAL x 1.6250" Reach Carbide 45 Degree Helix 2 Flute ZPLUS Coated Square End Mill for Aluminum
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Number of Flutes:
2
Finish/Coating:
ZPLUS
Center Cutting:
Yes
Weight:
1.23 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 02347 |H45AL-RN-R-20625 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-R-20625). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 2 Flute - Square - 45° Helix - Reduced Neck product family.
Helical Solutions
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"