Helical Solutions 30557 | HSV-S-40625 5/8" Diameter x 5/8" Shank x 3/4" LOC x 3" OAL 4 Flute Single End Aplus Coated Solid Carbide Square End Mill
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Helical Solutions
Number of Flutes:
4
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
APLUS
Application:
Steels
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Ships:
From Partner Facility
Weight:
0.45 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description HSV-S-40625
Mill Diameter (Inch) 5/8"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.6250"
Number of Flutes 4
Length of Cut (Inch) 3/4"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.7500"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 3"
Overall Length (Decimal Inch) 3.0000"
Shank Diameter (Inch) 5/8"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.6250"
Finish/Coating Aplus
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Steels
LOC Multiple 1x
Shank Length (Inch) 2-1/4"
Shank Length (Decimal Inch) 2.2500"
Chip Breaker (Yes/No) No
Metric (Yes/No) No
Number of Flutes:
4
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
APLUS
Application:
Steels
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"