Helical Solutions 46335 | H40ALV-RN-M-30500-R.015 1/2" Diameter x 1/2" Shank x 5/8" LOC x 2-1/4" Reach x 4" OAL x 0.0150" Corner Radius 3 Flute Uncoated Solid Carbide Reduced Neck End Mill For Aluminum
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.6250"
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Weight:
0.35 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description H40ALV-RN-M-30500-R.015
Mill Diameter (Inch) 1/2"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.5000"
Number of Flutes 3
Length of Cut (Inch) 5/8"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.6250"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 4"
Overall Length (Decimal Inch) 4.0000"
Shank Diameter (Inch) 1/2"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.5000"
Finish/Coating Uncoated
Overall Reach (Inch) 2-1/4"
Overall Reach (Decimal Inch) 2.2500"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Aluminum
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.4750"
Corner Radius (Inch) 1/64"
Corner Radius (Decimal Inch) 0.0150"
LOC Multiple 1x
Reach Multiple 4x
Web Thickness (Decimal Inch) 0.0100"
Shank Length (Inch) 1-3/4"
Shank Length (Decimal Inch) 1.7500"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.6250"
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"