Helical Solutions 46385 | H40ALV-RN-L-30500-R.125 1/2" Diameter x 1/2" Shank x 5/8" LOC x 3-3/8" Reach x 5" OAL x 0.1250" Corner Radius 3 Flute Uncoated Solid Carbide Reduced Neck End Mill For Aluminum
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.6250"
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"
Weight:
0.40 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description H40ALV-RN-L-30500-R.125
Mill Diameter (Inch) 1/2"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.5000"
Number of Flutes 3
Length of Cut (Inch) 5/8"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.6250"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 5"
Overall Length (Decimal Inch) 5.0000"
Shank Diameter (Inch) 1/2"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.5000"
Finish/Coating Uncoated
Overall Reach (Inch) 3-3/8"
Overall Reach (Decimal Inch) 3.3750"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Aluminum
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.4750"
Corner Radius (Inch) 1/8"
Corner Radius (Decimal Inch) 0.1250"
LOC Multiple 1x
Reach Multiple 6x
Web Thickness (Decimal Inch) 0.0100"
Shank Length (Inch) 1-5/8"
Shank Length (Decimal Inch) 1.6250"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.6250"
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"