Helical Solutions 59465 | MHSV-015-41000-R0.50 10mm Diameter x Shank x 15mm LOC x 63mm OAL x 0.500mm Corner Radius 4 Flute Aplus Coated Solid Carbide Corner Radius End Mill For Steels, High-Temp Alloys & Titanium
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (mm):
10.00mm
Number of Flutes:
4
Length of Cut (mm):
15mm
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
APLUS
Shank Diameter (mm):
10.00mm
Application:
Steels, High-Temp Alloys & Titanium
Single or Double End:
Single
Overall Length (mm):
63mm
Ships:
From Partner Facility
Weight:
0.15 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description MHSV-015-41000-R0.50
Mill Diameter (mm) 10mm
Number of Flutes 4
Length of Cut (mm) 15mm
Material Solid Carbide
Overall Length (mm) 63mm
Shank Diameter (mm) 10mm
Finish/Coating Aplus
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Steels
Corner Radius (mm) 0.500mm
LOC Multiple 1.5x
Shank Length (mm) 48mm
Chip Breaker (Yes/No) No
Metric (Yes/No) Yes
Helical Solutions
Mill Diameter (mm):
10.00mm
Number of Flutes:
4
Length of Cut (mm):
15mm
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
APLUS
Shank Diameter (mm):
10.00mm
Application:
Single or Double End:
Single
Overall Length (mm):
63mm