Helical Solutions 59973 | HMG-RN-040-20375-R.060 3/8" Diameter x 3/8" Shank x 1/2" LOC x 1-1/2" Reach x 2-3/4" OAL x 0.0600" Corner Radius 2 Flute Uncoated Solid Carbide Reduced Neck High-Balance End Mill For Aluminum
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Number of Flutes:
2
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Application:
Aluminum
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
2-3/4"
Overall Length (Decimal Inch):
2.7500"
Ships:
From Partner Facility
Weight:
0.15 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description HMG-RN-040-20375-R.060
Mill Diameter (Inch) 3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Number of Flutes 2
Length of Cut (Inch) 1/2"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.5000"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 2-3/4"
Overall Length (Decimal Inch) 2.7500"
Shank Diameter (Inch) 3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Finish/Coating Uncoated
Overall Reach (Inch) 1-1/2"
Overall Reach (Decimal Inch) 1.5000"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Aluminum
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.3560"
Corner Radius (Decimal Inch) 0.0600"
LOC Multiple 1x
Reach Multiple 4x
Web Thickness (Decimal Inch) 0.0070"
Shank Length (Inch) 1-1/4"
Shank Length (Decimal Inch) 1.2500"
Chip Breaker (Yes/No) No
Metric (Yes/No) No
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Number of Flutes:
2
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Application:
Aluminum
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
2-3/4"
Overall Length (Decimal Inch):
2.7500"