Helical Solutions 81503 | H40ALV-RN-A-30375-R.030 3/8" Diameter x 3/8" Shank x 1/2" LOC x 1-5/8" Reach x 3" OAL x 0.0300" Corner Radius 3 Flute Uncoated Solid Carbide Reduced Neck End Mill For Aluminum
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Number of Flutes:
3
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Application:
Aluminum
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Ships:
From Partner Facility
Weight:
0.15 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description H40ALV-RN-A-30375-R.030
Mill Diameter (Inch) 3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Number of Flutes 3
Length of Cut (Inch) 1/2"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.5000"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 3"
Overall Length (Decimal Inch) 3.0000"
Shank Diameter (Inch) 3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Finish/Coating Uncoated
Overall Reach (Inch) 1-5/8"
Overall Reach (Decimal Inch) 1.6250"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Aluminum
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.3560"
Corner Radius (Decimal Inch) 0.0300"
LOC Multiple 1x
Reach Multiple 4x
Web Thickness (Decimal Inch) 0.0080"
Shank Length (Inch) 1-3/8"
Shank Length (Decimal Inch) 1.3750"
Chip Breaker (Yes/No) No
Weldon Flat (Yes/No) No
Metric (Yes/No) No
Coolant Through (Yes/No) No
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Number of Flutes:
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Application:
Aluminum
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"