Helical Solutions 82788 | H35AL-L-30375-R.030 0.3750" (3/8) Diameter x 0.3750" (3/8) Shank x 0.0300" Corner Radius x 4.0000" (4) OAL x 1.5000" (1-1/2) LOC 3 Flute ZPLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1-1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.5000"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Finish/Coating:
ZPLUS
Weight:
0.20 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 82788 |H35AL-L-30375-R.030 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-L-30375-R.030). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 3 Flute - Corner Radius - 35° Helix product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1-1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.5000"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"