Helical Solutions 82848 | H40ALV-RN-Y-30500-R.125 0.5000" (1/2) Diameter x 0.5000" (1/2) Shank x 0.1250" (1/8) Corner Radius x 7.0000" (7) OAL x 0.6250" (5/8) LOC 3 Flute ZPLUS Coated Corner Radius End Mill
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.6250"
Overall Length (Inch):
7"
Overall Length (Decimal Inch):
7.0000"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Finish/Coating:
ZPLUS
Weight:
0.50 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 82848 |H40ALV-RN-Y-30500-R.125 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 7.0000" (7) Overall Length x 5.0000" (5) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-Y-30500-R.125). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 3 Flute - Corner Radius - 40° Helix - Variable Pitch - Reduced Neck product family.
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.6250"
Overall Length (Inch):
7"
Overall Length (Decimal Inch):
7.0000"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"