Helical Solutions 83227 | HSV-SR-40375-R.015 0.3750" (3/8) Diameter x 0.3750" (3/8) Shank x 0.0150" (1/64) Corner Radius x 3.0000" (3) OAL x 0.8750" (7/8) LOC 4 Flute APLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
7/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.8750"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Finish/Coating:
Aplus
Weight:
0.15 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83227 |HSV-SR-40375-R.015 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.8750" (7/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-SR-40375-R.015). From the Helical Solutions End Mills for Steels - 4 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
7/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.8750"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"