Helical Solutions 83390 | HEV-S-70375-R.060 0.3750" (3/8) Diameter x 0.3750" (3/8) Shank x 0.0600" Corner Radius x 2.0000" (2) OAL x 0.5000" (1/2) LOC 7 Flute TPLUS Coated Corner Radius End Mill
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.0000"
Number of Flutes:
7
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
0.10 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83390 |HEV-S-70375-R.060 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0600" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 7 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-S-70375-R.060). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 7 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.0000"
Number of Flutes:
7
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"