Helical Solutions 83422 | H45AL-M-20375-BN 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) OAL Carbide 45 Degree Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-M-20375-BN)
Length of Cut (Inch):
1-1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.2500"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"
Number of Flutes:
2
Finish/Coating:
ZPLUS
Center Cutting:
Yes
Weight:
0.20 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83422 |H45AL-M-20375-BN 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-M-20375-BN). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 2 Flute - Ball - 45° Helix product family.
Helical Solutions
Length of Cut (Inch):
1-1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.2500"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"