Helical Solutions 83501 | HSV-RN-LX-40125-R.010 0.1250" (1/8) Diameter x 0.1250" (1/8) Shank x 0.0100" Corner Radius x 3.0000" (3) OAL x 0.1562" (5/32) LOC 4 Flute APLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
1/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Length of Cut (Inch):
5/32"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.1562"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
1/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Finish/Coating:
Aplus
Weight:
1.23 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83501 |HSV-RN-LX-40125-R.010 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.1562" (5/32) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.0000" (1) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-LX-40125-R.010). From the Helical Solutions End Mills for Steels - 4 Flute - Corner Radius - Variable Pitch - Reduced Neck product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Length of Cut (Inch):
5/32"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.1562"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1250"