Helical Solutions 83716 | H45AL-RN-ML-30375 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) OAL x 2.5000" (2-1/2) Reach Carbide 45 Degree Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"
Number of Flutes:
3
Finish/Coating:
ZPLUS
Center Cutting:
Yes
Weight:
0.20 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83716 |H45AL-RN-ML-30375 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length x 2.5000" (2-1/2) Reach Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-ML-30375). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 3 Flute - Square - 45° Helix - Reduced Neck product family.
Helical Solutions
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"