Helical Solutions 84068 | HSM-030-50125-R.010 0.1250" (1/8) Diameter x 0.2500" (1/4) Shank x 0.0100" Corner Radius x 2.5000" (2-1/2) OAL x 0.3750" (3/8) LOC 5 Flute TPLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
1/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Length of Cut (Inch):
3/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.3750"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"
Number of Flutes:
5
Shank Diameter (Inch):
1/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2500"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
0.05 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 84068 |HSM-030-50125-R.010 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 5 Flutes, TPLUS Coated - (HSM-030-50125-R.010). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 5 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
1/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Length of Cut (Inch):
3/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.3750"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"
Number of Flutes:
5
Shank Diameter (Inch):
1/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2500"