M A Ford 278 0300N3-0.5RB | 3.00mm Diameter x 6.00mm Shank x 10.00mm Neck Length x 0.50mm Radius x 40 Degree Helix Angle 5 Flute ALtima Blaze Coated Carbide Corner Radius End Mill
Brand:
M A Ford
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1181"
Mill Diameter (mm):
3.00mm
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2362"
Shank Diameter (mm):
6.00mm
Length of Cut (Decimal Inch):
0.3150"
Length of Cut (mm):
8.00mm
Overall Length (Decimal Inch):
2.2441"
Overall Length (mm):
57.00mm
Shank Type:
Straight
Number of Flutes:
5
Finish/Coating:
ALtima Blaze
Material:
Carbide
Weight:
1.23 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Manufacturer Part Number278 0300N3-0.5RB
Diameter (Decimal Inch)0.118"
Diameter (mm)3.00mm
Corner Radius (Decimal Inch)0.020"
Corner Radius (mm)0.50mm
Shank Diameter (Decimal Inch)0.236"
Shank Diameter (mm)6.00mm
Overall Length (Decimal Inch)2.244"
Overall Length (mm)57.00mm
Length of Cut (Decimal Inch)0.315"
Length of Cut (mm)8.00mm
Neck Diameter (Decimal Inch)0.114"
Neck Diameter (mm)2.90mm
Neck Length (Decimal Inch)0.394"
Neck Length (mm)10.00mm
Helix Angle (Degree)40 Degree
Number of Flutes5
Shank TypeStraight
Tool ConstructionSolid
CoatingALtima Blaze
MaterialCarbide
Center CuttingYes
Product TypeCorner Radius End Mill
Country Of OriginUSA
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
M A Ford
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1181"
Mill Diameter (mm):
3.00mm
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2362"
Shank Diameter (mm):
6.00mm
Length of Cut (Decimal Inch):
0.3150"
Length of Cut (mm):
8.00mm
Overall Length (Decimal Inch):
2.2441"
Overall Length (mm):
57.00mm