Micro 100 MRR-030-150-070 | 0.0700" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0300" Tooth Width x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Standard-Miniature Retaining Ring Grooving Right Hand
Projection (Decimal Inch):
0.0200"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"
Calculated at Checkout
Micro 100 MRR-030-150-070 | 0.0700" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0300" Tooth Width x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Standard-Miniature Retaining Ring Grooving Right Hand. From the Micro 100 Standard - Grooving Tools - Retaining Ring - Square - Right Hand - Miniature product family.
Projection (Decimal Inch):
0.0200"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"